понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą również za dekoracje. Najczęściej takie sztachety plastikowe sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, ale wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastyku zdołają być niezmiernie smukłe, lecz powinno się je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PCV z Ostrołęki stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий