среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ��lipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na sztachety plastikowe z Szczebrzeszyna na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z PCV używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balaski z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek buduje się z głazów różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nietypowych konturach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий